Kosmokwaki to najprawdopodobniej pierwsza grupa w historii polskiej muzyki dance dla dzieci z tak długą tradycją, ilością hitów i zagranych koncertów.

 

Gwiezdne kaczki zerwały z dotychczasowym sztampowym stylem dorosłych artystów nieudolnie silących się na imitowanie dziecięcych postaci i próbujących wczuć się w rolę dzieciaków. Kosmokwaki są kaczymi dziećmi…. tyle, że z kosmosu; dziećmi za których aranżami muzycznymi stoi dorosła gwiazda muzyki rozrywkowej. W ten sposób projekt połączył profesjonalne bity muzyczne i sferę tekstową ze spontanicznością i luzem, których nie da się sztucznie wyreżyserować ani w studio ani tym bardziej na scenie, bo takie triki czasami kupują dorośli, ale w najprostszy sposób wyłapują najbardziej autentyczni odbiorcy, czyli dzieci.


Kosmokwaki debiutowały w latach 90. w telewizji „Polsat”. To trzy kaczki z kosmosu, które wyglądają jak humanoidalne kolorowe kaczory, których odjazd zaraża uczestników ich ziemskiej wizyty. Dwóch kwaków i jedna kwaczka śpiewają ludzkim i kaczym głosem, przesterują kosmicznie dźwięki i łączą nowoczesne brzmienia z przerwami na zabawy prowadzone przez całkowicie ludzką i kobiecą filigranową dziewczynę, która pomaga Kosmokwakom „robić szum, kosmiczne brum brum brum” – jak śpiewają w jednym ze swoich topowych przebojów.


Zespół Kosmokwaki ląduje nie tylko na wielkich imprezach plenerowych, ale również na prywatnych eventach, jak chociażby urodziny czy imieniny. Tam gdzie pojawią się raz często wracają rokrocznie, zapraszani ponownie w to samo miejsce przez organizatorów, rodziców i same dzieci, bo za dobrą muzyką, zabawą i naturalnym luzem profesjonalnych i jednocześnie autentycznych kosmicznych kaczek po prostu się tęskni a po koncercie zostaje się z galaktycznym mrowieniem na skórze, ale też z minimalnym niedosytem i chyba o to właśnie chodzi w profesjonalnej muzyce dance dla dzieci.

Portal Miasta Sulejówek, wrzesień 2016